Zadania Lektora
“Wszyscy wierni, zgodnie z własną pozycją, winni starać się prowadzić życie święte, przyczyniać się do wzrostu Kościoła i ustawicznie wspierać jego świętość.”
– Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 210
Dokumenty liturgiczne dotyczące lektora
- Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (OWMR) 194-198
- Funkcje lektora w czasie Eucharystii
Obrzędy wstępne
- 194. Jeżeli nie ma diakona, w procesji do ołtarza lektor ubrany w obowiązującą szatę, może nieść uniesiony nieco ku górze Ewangeliarz; w takim przypadku idzie przed kapłanem. Jeżeli nie niesie księgi, idzie z innymi ministrantami.
- 195. Po przyjściu do ołtarza razem z innymi wykonuje głęboki ukłon. Jeśli niesie Ewangeliarz, podchodzi do ołtarza i składa na nim księgę. Następnie zajmuje w prezbiterium swoje miejsce wśród innych ministrantów.
Liturgia słowa
- 196. Lektor wykonuje na ambonie czytania poprzedzające Ewangelię. Jeżeli nie ma psałterzysty, może wykonać psalm responsoryjny następujący po pierwszym czytaniu.
- 197. Jeżeli nie ma diakona, lektor może podawać intencje modlitwy powszechnej z ambony po wstępie wygłoszonym przez kapłana.
- 198. Jeżeli nie ma śpiewu na wejście i na Komunię, a wierni nie recytują antyfon podanych w mszale, lektor może je odczytać w odpowiednim czasie.
Chcesz zostać lektorem?
Chętnych, pragnących służyć swoją osobą Panu Bogu w ten sposób prosimy o kontakt z Ks. Mariusz Nawalaniec.
Rozkład dla Lektorów